Podsumowanie konferencji OBR Nemo na zakończenie projektu w ramach Programu GEKON

DSC_0857

W dniu 31.03.2016r. w Zielonogórskiej Palmiarni odbyła się konferencja naukowo-techniczna podsumowująca projekt pt. „Nowatorska produkcja energii w biogazowni poprzez utylizację pomiotu drobiowego z zamianą substratu roślinnego na algi” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu GEKON – Generator Koncepcji Ekologicznych. Projekt był realizowany przez Ośrodek Badawczo Rozwojowy Nemo Sp. z o.o.

Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem środowisk: naukowych, gospodarczych i samorządowych zarówno z kraju jak i z zagranicy. Wśród przybyłych gości byli m.in. reprezentanci: Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk z Gdańska, Polskiej Izby Gospodarczej „Ekorozwój”, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, czy Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Konferencja składała się z dwóch sesji referatowych, w których poszczególni prelegenci poruszali tematykę związaną z branżą biogazowni w Polsce i na świecie, nowinkami technologicznymi jak i przestawiali wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu. Na zakończenie każdej sesji referatowej miały miejsce ciekawe dyskusję, w których aktywnie brali udział zgromadzeni na konferencji.

Uczestnicy konferencji jednomyślnie podkreślali, iż tematyka podjęta w projekcie przez Ośrodek Badawczo Rozwojowy Nemo jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju sektora biogazowni w Polsce jak i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Poniżej przedstawiamy Państwu (do pobrania) wszystkie referaty wygłaszane podczas konferencji:

Biogazownia III generacji – M. Michalak Dynamic Biogas

Fermentacja metanowa – prof. Z. Sadecka

Laboratorium powstałe w ramach projektu -mgr inż. A. Konkol

Potencjał metanowy wybranych substratów – dr M. Suchowska-Kisielewicz

Produkcja alg jako substratu do ko-fermentacji -mgr inż. Andrzej Lewicki

Produkcja biogazu w skali technicznej – mgr inż. D. Bocheński

Produkcja biogazu z pomiotu drobiowego i ko-substratów – prof. Z. Sadecka

Projekt OBR Nemo w ramach Programu GEKON – mgr A. Chudy

Stan obecny i perspektywy rozwoju technologii biogazowych – prof. J. Dach

Uprawy energetyczne vs bioodpady – dr D. Janczak

 

 

 

 

 

 

0 komentarze

Dodaj Komentarz

Chcesz przystąpić do dyskusji?
Zapraszamy do komentowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>